Blaty wykonane z kamienia naturalnego cieszą się dużą popularnością ze względu na wyjątkową jakość i trwałość, której nie dorównują inne materiały. Spośród wielu surowców największą gamą kolorów i wzorów wyróżnia się marmur – najbardziej elegancki i luksusowy kamień szlachetny, który odmieni każde wnętrze. Poznaj cechy charakterystyczne marmuru oraz dowiedz się, jak dopasować i prawidłowo pielęgnować blat marmurowy.

Gdzie i jak dopasować blat marmurowy

Blat z marmuru może królować w kuchni, łazience, a nawet w salonie. Może on stanowić blat stołu, stolika kawowego bądź kredensu w zależności od stylu wnętrza oraz umeblowania. Blat kuchenny marmurowy doskonale współgra z różnorodnymi stylami, od klasycznego po nowoczesny. Jest on nie tylko praktycznym elementem kuchennego wyposażenia, ale także podkreśla wyjątkowy styl wnętrza.

Blat marmurowy znajduje także swoje miejsce w łazience, gdzie może stanowić wykończenie umywalki. Warto pamiętać, że marmur jest bardzo wdzięcznym w obróbce kamieniem, który pozwala na dowolne przycinanie oraz szlifowanie. Ciemne marmury bardzo elegancko wyglądają również na tarasach czy patio, zdobiąc stoły lub ławy, które dzięki wadze kamienia są stabilne i solidne.

Blat marmurowy a właściwości marmuru

Blat zazwyczaj stanowi nie tylko ozdobę, ale przede wszystkim powierzchnię, którą intensywnie użytkujemy. Bywa narażony na kontakt z ostrymi narzędziami, wodą i płynami farbującymi. Blat kamienny charakteryzuje się dużą trwałością oraz odpornością na wysokie temperatury. W zależności od rodzaju kamienia blaty odznaczają się różną porowatością, dlatego wymagają odpowiedniej obróbki oraz konserwacji.

Blat marmurowy wyróżniają wyjątkowe walory estetyczne, bogactwo kolorów, żyłkowań i smug, które zawsze są unikalne i niezwykle stylowe. Marmur jest twardym kamieniem, odpornym na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne takie jak odpryski czy zarysowania, jednak wymaga właściwej pielęgnacji. Warto dbać o regularną impregnację kamienia, aby zachować wysoką jakość jego powierzchni.

Na rynku znajdziemy także blat laminowany imitujący marmur naturalny. Jest to dużo tańsza wersja podobnej estetyki, lecz jakość blatów z laminatu jest dużo niższa od tej, którą oferuje nam kamień. Blat laminowany jest lżejszy i mniej trwały niż naturalny marmur, ponieważ jest on wykonany najczęściej z płyty wiórowej oklejonej gładkim laminatem o odpowiednim deseniu jak na przykład blat Egger Marmur Levanto. Blat laminowany nie oddaje jednak pełni urody naturalnego marmuru, a jego uszkodzenie jest trudniejsze w naprawie. Lepszą alternatywą dla blatu marmurowego niż laminat jest blat z konglomeratu, który w 95% składa się z kamienia naturalnego, co pozwala zachować wysoką jakość.

Naturalny kamienny blat (marmur) gwarantuje bezpieczeństwo dla zdrowia użytkowników, gdyż nie zawiera substancji toksycznych. Ponadto kamień nie wchłania zapachów oraz nie pozwala na rozwój bakterii czy grzybów.
Istotną zaletą blatu marmurowego jest możliwość dostosowania jego powierzchni oraz krawędzi do naszych oczekiwań. W zależności od stylu blat z marmuru może być matowy, satynowy lub osiągnąć różny stopień połysku. Jego brzegi mogą być proste lub zaokrąglone, a kształt dopasowany do stylu innych mebli i wielkości pomieszczenia. Dzięki możliwości obróbki kamienia blat marmurowy może posiadać dowolne wycięcie na zlew lub umywalkę. Warto skorzystać z możliwości zamówienia blatu na wymiar, aby dostosować blat, marmur do indywidualnych oczekiwań.

Pielęgnacja i impregnacja blatu marmurowego

W zależności od warunków, jakie panują w pomieszczeniu, dostosowujemy odpowiednią pielęgnację do blatu marmurowego. Jeśli blat stanowi powierzchnię stolika kawowego w salonie, wystarczy na co dzień przecierać go wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu. Konserwacja powierzchni odpowiednimi, dedykowanymi dla marmuru środkami nie musi być wówczas częsta.

Blat marmurowy we wnętrzach, gdzie jest więcej wilgoci, powinien być częściej impregnowany oraz polerowany specjalną pastą lub woskiem, jeśli został wykończony na wysoki połysk. To uchroni powierzchnię przed matowieniem i pozwoli zachować jej doskonałą kondycję przez wiele lat.

Blat kuchenny z marmuru zazwyczaj jest najbardziej narażony na ewentualne uszkodzenia czy plamy, dlatego warto zadbać o warstwę ochronną powierzchni oraz nie dopuszczać do pozostawiania zabrudzeń na dłużej. Regularna dbałość o czystość blatu uchroni go przed przebarwieniami czy innymi uszkodzeniami.

Jak dopasować blat marmurowy do wnętrza

Blat marmurowy powinien być dobrze skomponowany z kolorem ścian i podłóg dla podkreślenia stylu wnętrza. Dla jasnych pomieszczeń możemy wybrać blat marmurowy w kolorze białym, beżowym czy jasnoszarym, decydując się na przykład na marmur Bianco Carrara lub Crema Marfil. Jeżeli ściany i podłoga są zaś ciemne, warto postawić na blat marmurowy w kolorze czarnym, grafitowym czy ciemnobrązowym takim jak Emperador, czy Nero Marquina. Intensywne kolory wnętrz dobrze komponują się z blatem marmurowym o neutralnym zabarwieniu, na przykład białym marmurem z efektownymi szarymi żyłkowaniami Statuario. Interesujące i efektowne są również zestawienia kontrastowe.

Możliwości jest bardzo wiele, gdyż kolorystyka marmuru jest niezwykle bogata. Prócz marmurów czarnych i białych z bardziej lub mniej bogatym naturalnym zdobieniem możemy sięgnąć po marmur zielony taki jak Verde Guatemala czy różowy marmur Rosa Portogallo. Stanowią one ciekawe wykończenie dla wnętrz w nowoczesnym stylu.

Podsumowując, blat marmurowy to nie tylko trwałość i klasa sama w sobie, to również inwestycja w oryginalność i niepowtarzalne wzornictwo, gdyż nie ma dwóch identycznych blatów marmurowych, o ile nie są one imitacją kamienia naturalnego. Ponadto marmur pozwala na spójność stylu, a zarazem niebanalność. Oprócz blatu marmurowego możemy również wyposażyć nasze wnętrza w inne elementy z kamienia naturalnego takie jak wewnętrzne schody marmurowe, zabudowany kominek czy drobniejsze dodatki.

Jesteś zainteresowany blatem marmurowym? ? Skontaktuj się z nami.
Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@pavelomarmi.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 575 749 077.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego.