Czasy w których łazienki wykończone były dostępnymi na rynku małymi płytkami w różnych odcieniach brązu i kwiatowych wzorach już minęły. Obecnie dekoratorzy wnętrz podczas projektowania łazienek chętnie sięgają po duże tafle płytek wykonanych z naturalnego kamienia, jakim jest marmur. Z tego artykułu dowiesz się, jak można zaaranżować łazienkę, wykorzystując marmur oraz jak dbać o elementy wykonane z tego kamienia.

Dlaczego w łazienkach warto zastosować marmur

Marmur to efektowna skała metamorficzna powstająca wskutek przeobrażenia wapieni. Marmur złożony jest głównie z kalcytu lub dolomitu. Charakterystyczne dla tego kamienia naturalnego są żyłki i niepowtarzalne cieniowane smugi w różnej kolorystyce. Wszystko to składa się na szlachetny i elegancki wygląd marmuru. Do najpopularniejszych rodzajów marmuru należą:

  • Carrara — biały lub szary z delikatnymi żyłkami,
  • Calacatta — biały z grubymi żyłami,
  • Emperador — ciemnobrązowy z białymi i szarymi żyłkami,
  • Crema Marfil — kremowy beż z ciemniejszymi żyłami.

Gama kolorystyczna marmuru jest o wiele szersza, albowiem na rynku oprócz wyżej wymienionych można dostać następujące kolory marmuru:

  • różowy marmur,
  • czerwony marmur,
  • szary marmur,
  • grafitowy marmur,
  • czarny marmur,
  • zielony marmur,
  • niebieski marmur.

Popularność stosowania kamienia w łazience wynika nie tylko z przyczyn estetycznych, ale przede wszystkim z powodu cech marmuru. Marmur jest bowiem trwałym i odpornym na wilgoć materiałem. W związku z tym może być wykorzystywany w różnych miejscach łazienki. Marmurowe płytki można kłaść na ścianach, podłogach i obudowach wanny. Ponadto z tego kamienia mogą być wykonane umywalki, brodziki, parapety, a nawet półki.

Z czym najlepiej łączyć marmur

Marmur ze względu na swoją uniwersalność oraz dużą gamę kolorystyczną sprawdza się praktycznie we wszystkich stylach łazienek. Kamień dobrze wygląda zarówno jako podstawa aranżacji łazienki, jak i pojedynczy element wykończenia wnętrza (np. umywalka).

Marmur dobrze komponuje się z większością kolorów, dlatego oprócz elementów z marmuru do wykończenia łazienki można użyć wodoodpornej farby. To, jaki kolor farby wybierzemy, zależy od naszych upodobań, ale przy wyborze warto zwrócić uwagę na zabarwienie i kolor żyłek na marmurze.

Podłogi i ściany wykończone marmurem także bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z tapetą lub fototapetą (np. z motywem kwiatowym). Jednak podobnie jak w przypadku farby do łazienki należy wybrać tapetę i klej odpowiedni do pomieszczeń wilgotnych.

Marmur dobrze jest także połączyć z drewnem oraz elementami wykonanymi z bambusa lub rattanu. W ten sposób można nadać pomieszczeniu przytulny klimat spa.

Natomiast wybierając połączenie marmuru ze szkłem lub stalą, możemy zaaranżować łazienkę w stylu nowoczesnym, industrialnym lub minimalistycznym.

Jak pielęgnować i czyścić marmur

Marmur jest kamieniem porowatym i z tego względu może łatwo wchłaniać płyny i zabrudzenia. Dlatego istotne jest, aby zabezpieczać płytki oraz umywalki marmurowe za pomocą przeznaczonego do marmuru impregnatu, który stworzy barierę ochronną przeciwko plamom.

Również do czyszczenia elementów z marmuru podobnie jak w przypadku innych kamieni (np. granitu), powinno się stosować detergenty przeznaczone specjalnie do kamienia naturalnego.
Natomiast nie zaleca się używania do marmuru środków czystości zawierających kwas, chlor i inne żrące chemikalia. Pielęgnując i czyszcząc marmur, warto używać miękkich i gładkich ściereczek, aby uniknąć zarysowań.

Podsumowując łazienka wykończona marmurem, elegancko się prezentuje. Jednak decydując się na taką aranżację, warto wziąć pod uwagę cenę płytek z marmuru, które są znacznie droższe niż inne rodzaje glazury. Ponadto marmur jako naturalny kamień jest, wymagającym materiałem, o który należy regularnie dbać. Jeżeli z tych względów nie chcesz zdecydować się na marmur, możesz wybrać podobny do marmuru i mniej wymagający konglomerat.