Kominek w wielu domach jest nie tylko źródłem ciepła, ale również elementem dekoracyjnym salonu. Odpowiednio dobrana obudowa kominka nada wnętrzu przytulnego charakteru domowego ogniska i doskonale podkreśli jego styl, a przebywanie w nim będzie prawdziwą przyjemnością. Dowiedz się jak obudować kominek, by spełniał Twoje wymagania estetyczne oraz funkcjonalne.

Funkcje i budowa obudowy kominka

Obudowa kominka jest bardzo ważnym elementem całej konstrukcji. Przede wszystkim izoluje kominek od podłogi i ścian, zapobiegając ich przegrzaniu i uszkodzeniu. Chroni przed iskrami i popiołem, które mogą wydostać się z paleniska i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ponadto pełni równie istotną funkcję dekoracyjną i jest istotnym elementem aranżacji wnętrz.

Do obudowy kominków wykorzystuje się przeważnie konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych lub izolacyjno-konstrukcyjnych, które są montowane po osadzeniu wkładu kominkowego oraz po podłączeniu rur spalinowych i innych elementów instalacji z zachowaniem odpowiednich procedur. Prawidłowo wykonana konstrukcja zapewni bezpieczeństwo użytkowania kominka oraz jego wydajność. Jest ona też bazą dla wykończenia obudowy, które nada całości odpowiedniego wyglądu i wpłynie dodatkowo na jego właściwości termoizolacyjne.

Rodzaje wykończenia obudowy kominkowej

W zależności od preferowanego stylu i oczekiwań wizualnych możemy zastosować różne rodzaje wykończenia. Najprostszym i tanim rozwiązaniem jest pomalowanie odpowiednio dobranych płyt obudowy specjalną termoodporną farbą, co pasuje do pomieszczeń utrzymanych w stylu minimalistycznym.

Do wykonania bardziej efektownych i trwałych okładzin obudowy kominkowej możemy wybrać kamień naturalny, cegłę klinkierową, spiek kwarcowy, beton architektoniczny lub szkło. W domu utrzymanym w stylu klasycznym z pewnością pięknie wygląda kominek z obudową kamienną na przykład marmurową lub granitową, a szeroki wybór kamieni naturalnych pozwala na dopasowanie wyglądu kominka do każdej aranżacji.

Zalety obudowy kominkowej z kamienia naturalnego

Obudowa kominka z kamienia naturalnego cieszy się od wielu lat dużą popularnością, ponieważ posiada wiele zalet. Kamień naturalny jest materiałem odpornym na wysokie temperatury i nie zmienia swoich właściwości pod wpływem ciepła. Ponadto jest trwały i wytrzymały, dzięki czemu nie ulega uszkodzeniom mechanicznym, a więc nie musimy obawiać się pęknięć czy zarysowań. Kominek z kamienną obudową będzie zatem służył nam przez wiele lat.

Dodatkowo ważną zaletą kamienia naturalnego jest zdolność kumulacji ciepła. Kamienna obudowa kominkowa długo się nagrzewa, ale powoli stygnie, dzięki czemu jest w stanie oddawać ciepło do pomieszczenia jeszcze przez długi czas po wygaśnięciu ognia. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu.

Względy estetyczne są niewątpliwą przewagą kamienia naturalnego jako surowca obudowy kominkowej. Możemy wybierać spośród szerokiej gamy kolorów i wzorów, dopasować kształt obudowy kominkowej oraz poszczególne elementy i zdobienia, które nadadzą naszemu kominkowi niepowtarzalnego wyglądu i stylu.

Jaki kamień naturalny wybrać dla obudowy kominkowej

Najczęściej wybieranymi kamieniami naturalnymi dla obudowy kominkowej są marmur i granit. Popularne są również piaskowiec oraz bazalt, które dobrze komponują się we wnętrzach o różnych stylach. Rzadziej spotykane, ale również ciekawe są obudowy kamienne z onyksu czy trawertynu.

Obudowa kominkowa z marmuru

Marmur cieszy się bardzo dużym uznaniem jako materiał wykończeniowy do aranżacji wnętrz również jako obudowa kominkowa. To bardzo dobra propozycja polecana zwłaszcza do przestronnego salonu w stylu klasycznym lub glamour. Marmur jest twardym kamieniem odpornym na działanie wysokich temperatur, dlatego bardzo dobrze nadaje się do obudowy kominka.

Jest on trwały i odporny na uszkodzenia wymaga jednak prawidłowej pielęgnacji ze względu na podatność na zabrudzenia. Kominki marmurowe wyróżniają się elegancją i oryginalnością ze względu na bogate wzornictwo oraz możliwość zastosowania odpowiedniego szlifu i zaprojektowania elementów obudowy kominkowej takich jak gzyms czy cokół w każdym stylu.

Obudowa kominkowa z granitu

Granit podobnie jak marmur jest twardą, niepalną skałą odporną na wszelkie uszkodzenia. Cechuje go jednak większa niż w przypadku marmuru odporność na nasiąkanie i wpływ wilgoci, dzięki czemu nie ulega przebarwieniom i nie wymaga takiej pielęgnacji jak marmur, dzięki czemu łatwiej utrzymać w czystości jego powierzchnię.

Granit jest niezwykle trwały i długowieczny, a dzięki bogatej gamie kolorystycznej pozwala na dopasowanie odpowiedniego wariantu do preferowanego stylu. Choć jego wysoka twardość jest zaletą, sprawia ona, że granit jest trudniejszy w obróbce.

Obudowa kominkowa z innych kamieni naturalnych

Inne propozycje kamieni naturalnych, z których można wykonać okładzinę obudowy kominkowej to na przykład piaskowiec, łupek, bazalt, onyks czy trawertyn. Są one mniej popularne niż marmur i granit. Bazalt wykazuje podobną twardość, co granit, lecz jest mniej atrakcyjny wizualnie. Dobrze komponuje się jako obudowa kominkowa we wnętrzach o surowym stylu.

Ciekawszym kamieniem jest trawertyn, jednak charakteryzuje się większą porowatością i chłonnością. Wymaga on częstej impregnacji i delikatnego czyszczenia. Podobnej konserwacji potrzebuje łupek. Interesującym wyborem jest onyks, kamień szlachetny, który jest dość twardy i odporny, a przede wszystkim niezwykle luksusowy. Onyks jako materiał wykończeniowy jest jednak drogi i wymaga specjalistycznego montażu.

Obudowa kominkowa ze spieku kwarcowego

Spiek kwarcowy nie jest kamieniem naturalnym, lecz mieszaniną naturalnych minerałów takich jak skały granitowe, iły łupkowe czy piasek kwarcowy. Podobnie jak granit wyróżnia się on dużą twardością, a co za tym idzie, jest odporny na uszkodzenia, nienasiąkliwy i łatwy w utrzymaniu czystości.

Ponadto spiek kwarcowy jest doskonałym izolatorem termicznym i choć jego cena jest dość wysoka, stanowi on doskonałą alternatywę dla kamienia naturalnego. Płyty wykonane ze spieku kwarcowego są niezwykle dekoracyjne oraz dostępne w bardzo bogatej kolorystyce.

Podsumowując, obudowa kominka ma duże znaczenie dla wydajności, solidności, a także estetyki kominka. Szeroki wybór materiałów wykończeniowych pozwala dopasować stylistycznie kominek do wnętrza oraz naszego gustu. Obudowa kominkowa wykonana z kamienia naturalnego lub spieku kwarcowego to doskonały wybór dla osób ceniących elegancję w połączeniu z trwałością i funkcjonalnością. Jest to zatem inwestycja w wysoką jakość, dlatego warto starannie dobrać interesujący nas kamień do estetyki wnętrza i naszych oczekiwań, abyśmy mogli cieszyć się naszym kominkiem przez wiele lat.

Jesteś zainteresowany obudową kominka z kamienia? ? Skontaktuj się z nami.
Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@pavelomarmi.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 575 749 077.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego.