Mauzoleum Taj Mahal w Indiach, Panteon w Rzymie i wnętrza Pałacu Branickich w Białymstoku to tylko niektóre znane dzieła człowieka wykonane z białego marmuru. Ogromną zaletą tego wspaniałego kamienia naturalnego jest jego dostępność, możemy zatem podziwiać go nie tylko podczas wycieczek do słynnych miejsc, ale też mieć go we własnym domu. Chociaż marmur występuje w naturze w szerokiej gamie kolorystycznej, najbardziej popularne są jego jasne odmiany. Poznaj ponadczasową urodę oraz zalety białego marmuru i dowiedz się jak zastosować go do aranżacji wnętrz.
Różnorodność białego marmuru
Biel bieli nierówna, czego doskonałym przykładem jest mnogość odcieni białego marmuru. Jego złoża występują na całym świecie, również w Polsce, a pochodzenie warunkuje wygląd poszczególnych rodzajów.
Biały marmur z najmniejszą ilością zanieczyszczeń wydobywany jest na greckiej wyspie Thassos. Ten nazwany od miejsca pochodzenia kamień Thassos Snow White składa się z ponad 90% węglanu wapnia. Ze względu na czystość bieli i dobrą dostępność ogromną popularnością cieszy się włoski marmur biały Carrara z Toskanii. Występuje on w kilku rodzajach i odznacza się różnym stopniem użylenia od minimalnej ilości wzoru po bardziej widoczne i liczne szare smugi.
Za najtwardszą i odporną na ścieranie odmianę marmuru uznaje się dolomityczny marmur Grey Wood z Indii. Występuje on w ciemnym szarym wybarwieniu z teksturą przypominającą drewno oraz w jasnych, niemal białych wersjach z wyrazistym szarym żyłowaniem.
W Polsce biały marmur wydobywa się w Sudetach, a najbardziej znaną polską odmianą jest Biała Marianna z okolic Stronia Śląskiego. Ten interesujący kamień wyróżnia biało-różowa barwa i wysoka twardość. Biała Marianna jest wykorzystywana w budownictwie w postaci grysu, kruszywa łamanego oraz stanowi dobry materiał okładzinowy.
Gdzie sprawdzi się biały marmur
Biały marmur jest materiałem uniwersalnym, który pasuje do każdego stylu jako element dekoracyjny lub użytkowy. Optymalna twardość i wysoka jakość bloków skały pozwala na dowolną obróbkę i dostosowanie kształtów oraz powierzchni do naszych wymagań. Blaty, parapety, schody czy rozmaite rzeźbienia elementów wystroju wnętrz wykonane z białego marmuru dodadzą elegancji zarówno reprezentacyjnemu salonowi, jak i kuchni czy łazience.
Łazienka w białym marmurze
Polerowane płytki z marmuru w odcieniach bieli z delikatnymi, ciemniejszymi żyłowaniami efektownie prezentują się w łazience, optycznie powiększając jej wnętrze. Biały marmur na ścianę łazienkową doskonale współgra z elementami wyposażenia wykonanymi z ciemnego drewna, metalu oraz szkła. Aby marmur biały zachował swój kolor i blask na wiele lat, warto zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia oraz regularną impregnację powierzchni kamiennych.
Wybierając marmur do łazienki możemy postawić na kontrast, zestawiając ze sobą biały marmur Bianco Carrara z Włoch z kolorowym (np. zielony Verde Guatemala) bądź czarnym marmurem (Nero Marquina). W minimalistycznym wnętrzu łazienki świetnie sprawdzi się sam biały marmur z bardziej wyrazistymi żyłkami taki, jak Bianco Elegante.
Biały marmur w kuchni
Kuchnia również może być miejscem pełnym klasy i elegancji, które znakomicie podkreśli obecność białego marmuru. Panele marmurowe możemy zastosować zamiast popularnych płytek ceramicznych na ścianę między górnymi a dolnymi szafkami kuchennymi, czyli w przestrzeni zwanej splashbackiem.
Marmurowe blaty oraz parapety w jasnych odcieniach pasują zarówno w kuchni utrzymanej w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Efektownym rozwiązaniem jest połączenie marmuru białego z kontrastowymi kolorami mebli w kuchni glamour oraz z motywem cegły w stylu industrialnym.
Biały marmur w kuchni to nie tylko duże powierzchnie takie jak posadzki, ściany czy blaty. Możemy postawić na same dodatki wykonane z marmuru, które będą pasować np. do drewnianych frontów mebli, szklanych paneli czy ciemnego blatu granitowego. Dzięki możliwościom rzeźbienia w marmurze mogą to być stylowe akcesoria takie jak chlebak, uchwyty szafek czy moździerz.
Akcenty białego marmuru w salonie
Salon to miejsce wielu możliwości do zaprezentowania niezwykłego uroku białego marmuru. Może on stanowić okładzinę jednej ze ścian, efektowny blat stolika kawowego lub szykowną obudowę kominka w prostym nowoczesnym stylu albo z rzeźbieniami nawiązującymi do klasyki. W surowych wnętrzach marmur biały dobrze komponuje się z betonem i metalem o satynowym wykończeniu. Salon w stylu glamour uzupełni zaś polerowany biały marmur bogaty w plamki i złote żyłowania na przykład Calacatta Gold.
Biały marmur pięknie prezentuje się w dużych przestrzennych wnętrzach, lecz i niewielki salon wiele zyska, jeśli jasne powierzchnie białego marmuru będą elementem jego aranżacji. Posadzka z białego marmuru hiszpańskiej odmiany Blanco Ibiza rozświetli wnętrze, natomiast płyta z marmuru Bianco Carrata Venato umieszczona na ścianie z telewizorem doda charakteru pokojowi.
Imitacje białego marmuru
Ponadczasowy marmur to nie tylko piękny kamień naturalny, ale też inspiracja. Biały marmur imitują tynki dekoracyjne takie jak stiuk wenecki, płytki ceramiczne z deseniem przypominającym marmur oraz tapety. Warto jednak pamiętać, że tylko naturalna skała ma unikalny wzór na każdym fragmencie swojej powierzchni, gdyż plamki, żyłki i wybarwienia powstały w wyniku naturalnych procesów.
Na wzmiankę zasługuje konglomerat kwarcowy, który odpowiednio opracowany może imitować biały marmur. Konglomerat składa się głównie z naturalnych komponentów, więc jego wygląd i jakość jest zbliżona do jakości kamienia naturalnego.
Podsumowując, biały marmur jest wszechstronny i doskonale komponuje się z rozmaitymi stylami, kolorami oraz innymi materiałami wykorzystywanymi w aranżacji wnętrz. Jest to luksusowy kamień naturalny, który nie tylko dodaje pomieszczeniom prestiżu, ale również znacznie podnosi wartość nieruchomości.
Jesteś zainteresowany białym marmurem? ? Skontaktuj się z nami.
Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@pavelomarmi.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 575 749 077.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego.