Czarny marmur to niezwykle elegancki kamień szlachetny wyróżniający się głębokim kolorem oraz ciekawą strukturą żyłowań. Wyjątkową barwę zawdzięcza on domieszkom takich minerałów jak m.in. grafit czy piroluzyt, których różne proporcje sprawiają, że możemy wybierać wśród wielu odmian czarnego marmuru. W tym artykule przeczytasz o rodzajach czarnego marmuru, jego oryginalnej urodzie i dowiesz się, gdzie warto go zastosować.

Czarny marmur w wielu odsłonach

Nie ma dwóch identycznych kawałków czarnego marmuru. Nawet w ramach jednego rodzaju pozyskanego z tych samych złóż każdy kamień wyróżnia się swoją oryginalnością. Unikalne kontrastowe użylenie w różnych odcieniach i intensywności koloru nadaje charakteru każdemu blokowi czarnego marmuru. 

Bardzo ciemne, osiągające głęboką czerń z subtelnym żyłkowaniem skały marmurowe przypominają granit. Takimi kamieniami są Marina Black pochodząca z Brazylii oraz hiszpańska Nero Marquina. Istnieje również  taki marmur, który jest czarny w całym znaczeniu tego słowa. Jest to luksusowy i rzadki Absolute Balck Marble o głębokiej barwie wydobywany w Chinach.

Na uwagę zasługuje też czarny marmur Emperador Marble o wybarwieniu brązowym od ciemnych odcieni (Dark Brown Emperador) po jaśniejsze, gęsto żyłkowane charakteryzujące się ciepłą barwą orzechów laskowych (Emperador Light). Najciemniejszy czarny marmur o brązowej tonacji wydobywany jest w górach południowo-wschodniej Hiszpanii w prowincji Alicante. Delikatną i zbliżoną do barwy drewna tonację ma pochodzący z Kanady marmur Tobacco Brown. Ponadto przeplatające się żyłki i plamki czarnego marmuru mogą mieć rozmaite odcienie od bieli jak na przykład Dalmata Panda, złota i białego-złota – Sahara Noir, Portoro Gold czy Athens Porto, srebrne Silver Wave po tonacje mieszane.

Zastosowanie czarnego marmuru

Istnieje mnóstwo odmian czarnego marmuru, dlatego nie sposób opisać ich wszystkich w jednym artykule, co  świadczy o tym, jak wiele możliwości aranżacyjnych daje nam tak szeroki wybór odcieni i wzornictwa. Czarny marmur w odpowiednich proporcjach doskonale podkreśla zarówno klasyczny, jak i awangardowy wystrój wnętrz.

Niebanalną propozycją jest zastosowanie czarnego marmuru na posadzkach. Podłoga marmurowa może zostać wykonana bez użycia spoin między płytami, co da interesujący efekt jednorodnej powierzchni. Marmur czarny na posadzce doskonale komponuje się z jaśniejszymi ścianami oraz metalowymi dodatkami. Jego niezwykłą urodę można także podkreślić odpowiednim doborem oświetlenia. Ponadto wykończenie podłóg czarnym marmurem jest rozwiązaniem praktycznym, gdyż gładkie powierzchnie ograniczają osadzanie się kurzu i są łatwe w pielęgnacji.

Czarny marmur  świetnie prezentuje się w łazience, gdzie możemy zestawić go z białą armaturą, drewnianymi dodatkami czy elementami w kolorze miedzi. To doskonała propozycja do dużych przestronnych łazienek, zwłaszcza jeśli mowa o większych powierzchniach czarnego marmuru takich jak podłogi czy ściany. W mniejszych łazienkach czarny marmur jako dodatek podkreśli styl jasnego wnętrza. Będą to wówczas na przykład marmurowe umywalki, obramowania luster czy pojedyncze płytki wkomponowane w całość, która może być wykonana z białego marmuru. Dzięki różnorodności kolorystycznej możemy bowiem z powodzeniem łączyć kontrastowe odcienie tego kamienia naturalnego.

Interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie mozaiki marmurowej, czyli zestawienia kombinacji płytek z czarnego oraz białego marmuru. W ten sposób możemy stworzyć oryginalny wzór na podłogę lub na ścianę.

Czarny marmur pięknie prezentuje się nie tylko w łazienkach i kuchniach, ale też w salonie czy gabinecie. Niezwykle ozdobny marmurowy blat w odcieniu głębokiej czerni z jasnymi lub złotymi żyłowaniami będzie unikalną ozdobą stolika kawowego, fragmentu ściany lub elementów mebli. Doda prestiżu każdemu wnętrzu, będąc zarówno jego bazą, jak i elementem stanowiącym niewielki akcent.

Wykończenie czarnego marmuru

Podczas wyboru płyt marmurowych warto zwrócić uwagę na ich wykończenie. W zależności od stylu wnętrza, oczekiwanego efektu wizualnego oraz właściwości użytkowych mamy do wyboru poler o różnym stopniu intensywności lub szczotkowanie powierzchni marmuru.

Polerowanie nadaje skale lśniące i gładkie wykończenie podkreślające głębię oraz intensywność koloru. Ponadto polerowany na wysoki połysk marmur doskonale odbija światło.

Wykończenie szczotkowane z kolei wydobywa z czarnego marmuru niepowtarzalny urok wzoru, gdyż nadaje powierzchni kamienia delikatną strukturę. Takie rozwiązanie jest często stosowane w pomieszczeniach utrzymanych w stylu rustykalnym dla podkreślenia naturalnego wyglądu skały. Niezwykle ciekawą realizacją jest także łączenie płytek szczotkowanych z polerowanymi.

Imitacje i wapień dębnicki zwany czarnym marmurem

Czarnym marmurem nazywa się również wapień dębnicki, choć jest on skałą osadową, a nie metamorficzną, a co za tym idzie nie jest on marmurem. Wapień jest kamieniem bardziej miękkim i porowatym niż marmur, a także mniej odpornym na warunki atmosferyczne. Wydobywany w kamieniołomie w Dębniku położonym na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej ciemny wapień dębnicki po odpowiedniej obróbce i polerowaniu jest bardzo podobny do czarnego marmuru, stąd potocznie często bywa nim nazywany. Warto jednak pamiętać o tym, iż wapień dębnicki z czasem matowieje i przybiera szarą barwę, a zatem nie jest tak trwały i efektowny jak prawdziwy czarny marmur.

Marmur jest inspiracją tworzenia wzoru kamienia naturalnego dla innych okładzin, które z mniejszym lub większym powodzeniem go imitują. Na uwagę zasługuje stiuk wenecki będący rodzajem tynku dekoracyjnego. Może on zawierać piasek marmurowy oraz ciemne pigmenty barwiące i przypominać wyglądem czarny marmur.

Podsumowując, czarny marmur jest luksusowym kamieniem naturalnym o intensywnej i unikatowej barwie nadanej przez domieszki innych minerałów. Odznacza się on twardością i wytrzymałością konkurującą z właściwościami granitu. Dzięki wyjątkowej urodzie oraz wysokiej jakości czarny marmur znajduje szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz.  Króluje w stylowych wnętrzach o wysublimowanym smaku i jest ulubionym kamieniem naturalnym wielu znawców i dekoratorów wnętrz na całym świecie.

Jesteś zainteresowany czarnym marmurem? ? Skontaktuj się z nami.
Napisz bezpośrednio na nasz adres email biuro@pavelomarmi.pl, zadzwoń lub napisz SMS pod numer telefonu 575 749 077.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego.