W czasach dynamicznie zmieniających się trendów w dziedzinie projektowania wnętrz panele ścienne zyskują na popularności jako stylowe i funkcjonalne wykończenie ścian. Szeroki wybór materiałów, kolorów i tekstur pozwala na wybranie odpowiednich paneli ściennych dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje paneli ściennych i gdzie warto je stosować, aby nadać wnętrzu wyjątkowy charakter.

Panele ścienne — od klasycznej boazerii angielskiej po nowoczesne aranżacje 3D

Panele ścienne kojarzone często z boazerią angielską zdobiącą dawne dworki i pałace lub z drewnianym wykończeniem polskich przedpokoi w czasach PRL-u przeżywają renesans i zyskują na popularności. Architekci wnętrz chętnie wykorzystują możliwości, jakie daje obecność na rynku budowlanym dużego wyboru różnego typu paneli ściennych.

Do wykończenia ścian i aranżacji wnętrza możemy wykorzystać klasyczne panele drewniane, ich zamienniki (np. panele PCV, winylowe), panele tapicerowane, oraz nowoczesne panele ścienne 3D.

Dzięki tak szerokiemu wyborowi oraz wszechstronnemu zastosowaniu panele ścienne stały się kluczem do tworzenia wyjątkowych wnętrz. W związku z tym panele ścienne zdobią obecnie nie tylko salony, sypialnie i kuchnie, ale także restauracje, biura, lobby hoteli i firm oraz garaże i hale produkcyjne.

Poznaj zalety dekoracyjne i funkcjonalne paneli ściennych

Panele ścienne w ostatnim czasie stały się wyjątkowo popularne zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko dużej możliwości aranżacji wnętrza, ale też ich funkcjonalnym właściwością.

Panele ścienne — design

Dostępność różnych materiałów i wzorów, z jakich są wykonane (lub można wykonać samodzielnie) panele ścienne pozwala na zastosowanie ich w różnych stylach aranżacji wnętrz. Drewniane panele sprawdzą się w stylu rustykalnym, angielskim i skandynawskim. Tapicerowane panele nadadzą przytulności każdej sypialni, szklane podświetlane panele będą elegancką ozdobą nowoczesnego salonu, natomiast panele 3D poprawią akustykę w przestrzeniach minimalistycznych i industrialnych.

Dzięki panelom ściennym można optycznie zmienić wymiary pomieszczenia. Tapicerowane i drewniane panele sprawią, że dana przestrzeń stanie się mniejsza i przytulniejsza. Nowoczesne panele 3D lub szklane nadadzą wnętrzu głębi i przestrzeni.

Możliwość kupienia różnych modułów paneli ściennych pozwala na tworzenie na ścianach niestandardowych wzorów i układów według naszych potrzeb i upodobań.

Panele ścienne — funkcjonalność

Nowoczesne panele ścienne nie służą wyłącznie do dekoracji ścian. Wiele typów paneli ściennych posiada także funkcje użytkowe, takie jak izolacja akustyczna, ochrona przed wilgocią, czy zabrudzeniem ścian.

Panele, szczególnie te wykonane z drewna, specjalnego rodzaju gąbki lub innych porowatych materiałów, poprawiają akustykę pomieszczeń, redukując hałas i echo. Ponadto niektóre panele ścienne mają właściwości izolacyjne, służące do utrzymania ciepła w pomieszczeniu zimą i chłodu latem. Dodatkowo panele ścienne wykonane z trwałych materiałów mogą chronić ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią.

W biurach i miejscach publicznych panele ścienne mogą służyć jako elementy brandingowe, ukazując klientom logo firmy lub jej ofertę w oryginalny sposób.

Panele ścienne mogą być wykonane z różnych materiałów, każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które decydują o jego wyglądzie i dodatkowych zaletach. Produkowane obecnie panele ścienne coraz częściej wykonane są z materiałów przyjaznych dla środowiska, w tym tworzyw z recyklingu.

Panele ścienne — rodzaje

Obecnie panele ścienne produkowane są z wielu materiałów, a każdy z nich wygląda inaczej i oferuje swoje unikatowe właściwości. Wybór rodzaju panelu ściennego zależny jest od efektu wizualnego, funkcji, jakie mają pełnić i stylu wnętrza. Do materiałów, z których najczęściej wykonywane są panele ścienne należą:

  • drewno — panele ścienne z naturalnego drewna, takiego jak dąb, sosna, orzech cechują się, naturalnym wyglądem, trwałością oraz dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Odpowiednio zaimpregnowane drewniane panele można zastosować w każdym pomieszczeniu;
  • PCV (polichlorek winylu) — to lekkie tworzywo sztuczne, które jest odporne na wilgoć i zanieczyszczenia. Panele PCV idealnie sprawdzają się tam, gdzie ważna jest czystość i higiena w tym w naszych kuchniach i łazienkach;
  • MDF (płyta wiórowa średniogęstościowa) — ich zaletą jest gładka powierzchnia, łatwa do malowania czy fornirowania oraz niski koszt. Z powodzeniem zastępują droższe panele z drewna naturalnego i można je stosować w większości pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej;
  • lacobel lub szkło hartowane – panele ścienne wykonane z popularnego obecnie lakobelu lub szkła mogą być przezroczyste, matowe lub barwione. Nadają one pomieszczeniu elegancki wygląd, przepuszczają światło i są odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Stosowane są w nowoczesnych i minimalistycznych salonach, kuchniach i łazienkach, a także w holach czy korytarzach biur;
  • kamień elewacyjny naturalny — panele ścienne wykonane z kamienia naturalnego takiego jak: granit, marmur czy piaskowca, cechują się dużą trwałością i eleganckim wyglądem. Stosowane są w luksusowych, nowoczesnych wnętrzach;
  • panele ścienne 3D – panele 3D stały się popularne w ostatnich latach dzięki możliwości tworzenia z nich trójwymiarowych przestrzeni i oryginalnych efektów wizualnych. Panele 3D są wykonywane z różnych materiałów, takich jak gips, plastik, MDF, skóra czy beton. Stosowane są głównie w pomieszczeniach o nowoczesnym charakterze.

Podsumowując, panele ścienne odzyskały swoje miejsce w sercach projektantów i właścicieli nieruchomości. Obecnie dostępne panele ścienne dają nam wiele możliwości estetycznych i funkcjonalnych. Dzięki nim można aranżowanej przestrzeni dodać głębi, nowoczesnego stylu lub tradycyjnej przytulności. Różnorodność materiałów, z jakich są wykonywane panele ścienne sprawia, że można wykorzystać je do ozdobienia ścian bez względu na zasobność naszej kieszeni i zastąpić nimi farbę czy tapetę.