Kamień onyks to najbardziej interesująca odmiana kwarcu, która jest ceniona za fascynujący wygląd, wytrzymałość i przypisywane jej właściwości metafizyczne. Ze względu na swoją piękną barwę głębokiej czerni oraz inne unikatowe wersje kolorystyczne onyks wykorzystywany jest najczęściej jako materiał jubilerski oraz dekoracyjny. Przeczytaj, co sprawia, że onyks od wieków jest obiektem podziwu i jakie tajemnicze właściwości przypisuje się temu niesamowitemu kamieniowi?

Kamień onyks, jego pochodzenie i historia

Kamień onyks jest rodzajem chalcedonu, czyli odmiany mikrokryształowej krzemionki (kwarcu). Naturalny chalcedon tworzy się w wyniku działania procesów hydrotermalnych zachodzących w szczelinach skał wulkanicznych oraz metamorficznych. Jego złoża znajdują się w różnych częściach świata, natomiast największe ich pokłady występują w Brazylii, Indiach, Meksyku, oraz na Madagaskarze.

Kamień onyks charakteryzuje się dużą twardością, ponieważ osiąga on 6-7 stopień na skali twardości Mohsa. Ponadto wyróżnia się on wśród kamieni naturalnych niezwykłą kolorystyką w postaci równoległych pasm różnych barw, jednak najbardziej ceniona i popularna jest odmiana czarnego onyksu.

Kamień ten jest ceniony za swoją unikalną urodę i wytrzymałość już od starożytności. Nazwa onyks pochodzi od greckiego słowa „onux”, oznaczającego paznokieć lub pazur, ponieważ wg mitologii greckiej onyks powstał z paznokci Afrodyty, które odcięte jej przez Erosa, zamieniły się w kamień.

Przez starożytne cywilizacje kamień ten był umieszczany w amuletach, talizmanach, a przez Rzymian i Greków stosowany był także do wyrobu pieczęci i intagliów zatwierdzających dokumenty. Kamień ten używano też do tworzenia detali i ozdób w dziełach sztuki. Onyks był również popularnym materiałem wykorzystywanym w późniejszej architekturze, szczególnie w epoce renesansu.

Kamień onyks, jego odmiany, cechy i właściwości

Onyks jest kamieniem występującym w kilku odmianach o bogatej palecie barw i cenionych cechach fizycznych. Dodatkowo onyks od stuleci uważany jest za kamień posiadający właściwości metafizyczne i prozdrowotne.

Kolory i fizyczne właściwości onyksu

Klasyczną i najbardziej znaną odmianą tego kamienia jest onyks arabski, czyli czarny onyks, który często występuje z białymi nitkami, choć istnieją też całkowicie, głęboko czarne egzemplarze. Rodzajami onyksu są także sardonyksy (o urokliwej kompozycji czerwonawych, różowych i brązowych pasm) oraz karneolny (będące intensywnie czerwoną półprzezroczystą odmianą chalcedonu).

Ponadto zwyczajowo w kamieniarstwie onyksem nazywane są także laminowane skały wapienne składające się z przezroczystego aragonitu lub kalcytu, bez zawartości domieszek ziarnistych. Do tych niebędących prawdziwymi onyksami, lecz nazywanymi nimi laminowanymi wapieniami należy tzw. onyks marmurowy i meksykański. Odmiana marmurowa, zwana też onyksem aragonitowym jest pasiastą kremowo-brązową skałą, natomiast onyksem meksykańskim nazywane są stalaktyty o białej lub zielonej barwie.

Poza różnorodnością barw kamień onyks charakteryzuje się następującymi fizycznymi cechami:

  • dużą twardością — 6-7 stopień w skali twardości Mohsa;
  • ciekawą strukturą — onyks cechuje się złożoną strukturą pasmową, tworzącą różnorodne i unikalne efekty wizualne. Struktura kamienia różni się w zależności od odmiany onyksu;
  • różnym stopniem przezroczystości — kamienie onyksu występują w różnym stopniu przezroczystości, od całkowicie przezroczystych do odmian nieprzezroczystych, które są najczęściej wykorzystywane.

Onyks — właściwości metafizyczne i prozdrowotne kamienia

Od wieków onyksowi przypisuje się właściwości metafizyczne, lecznicze i prozdrowotne. Już od starożytności onyks postrzegano jako kamień ochronny, który chroni jego posiadacza przed negatywnymi energiami i wpływami.

Według osób zajmujących się ezoteryką kamień onyks symbolizuje siłę, stabilność i wytrzymałość, dlatego warto go nosić w celu wzmocnienia pewności siebie i pobudzenia wewnętrznej siły, szczególnie w trudnych okresach życia. Ponadto onyks bywa stosowany w praktykach ezoterycznych jako amulet, który ma przywracać witalność i wzmacniać energię życiową.

Pomimo iż nie ma naukowych dowodów potwierdzających lecznicze cechy onyksu, kamieniowi przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych. Kamień onyks ma być wsparciem dla układu nerwowego i łagodzić stres oraz poprawiać koncentrację. Uważa się także, że pomaga on w leczeniu schorzeń układu kostnego i problemów z kręgosłupem oraz chorych uszu i niedosłuchu.

Wykorzystywanie i zastosowanie onyksu

Kamień onyks ze względu na łatwość w obróbce i elegancki wygląd znajduje wszechstronne zastosowanie i jest często wykorzystywany jako:

  • kamień jubilerski — onyks to bardzo popularny kamień jubilerski wykorzystywany do wyrobu biżuterii. W połączeniu ze srebrem, ale też białym i żółtym złotem tworzy eleganckie, pierścionki, naszyjniki, kolczyki oraz bransoletki;
  • materiał wykończeniowy wnętrz — onyks ze względu na dużą wytrzymałość i elegancki wygląd jest wykorzystywany jako materiał do wykończenia wnętrz. Z onyksu wykonuje się między innymi dekoracyjne panele ścienne, obudowy kominków i blaty kuchenne;
  • tworzywo artystyczne — onyks wykorzystywany jest do wyrobu elementów dekoracyjnych (wazony, świeczniki) oraz jako materiał obróbkowy w rzemiośle artystycznym i w rzeźbiarstwie.

Podsumowując, kamień naturalny onyks występuje w wielu rodzajach, które charakteryzują się bogatą paletą barw. Od starożytności do dzisiaj onyks ceniony jest za swoje cechy fizyczne oraz przypisywane mu właściwości metafizyczne. Dlatego kamień onyks od wieków posiada wiele zastosowań od jubilerstwa, poprzez ezoterykę, po dekoracje wnętrz.