Stopnica schodowa jest elementem w konstrukcji schodów, o którym raczej nieczęsto się wspomina. Dobra stopnica to taka, która łączy w sobie następujące elementy: funkcjonalność, estetyka oraz bezpieczeństwo. Czym jest stopnica schodowa i co warto wiedzieć o sposobie jej wykonania?

Stopnica to podstawa z punktu widzenia komfortowego korzystania ze schodów

Stopnica schodowa to pozioma powierzchnia każdego schodka, która pełni rolę podparcia dla stóp. Wymiary stopnicy, tzn. szerokość, długość oraz głębokość, są parametrami absolutnie kluczowymi z punktu widzenia komfortu oraz bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Jest tak, ponieważ zbyt wąskie stopnice mogą łatwo doprowadzić do upadku podczas szybkiego poruszania się po schodach, z kolei bardzo szerokie skutecznie utrudniają swobodne przemieszczanie się.

Jeśli chodzi o wymiary stopnicy, to często stosuje się modele o wymiarach 120×30 centymetrów, aczkolwiek w konkretnych projektach architektonicznych zalecane parametry te mogą się nieco różnić.

Kolejny ważny element to podstopnica, tzn. pionowy element montowany między kolejnymi stopnicami. Podstopnice te nie tylko spełniają funkcję estetyczną (aczkolwiek jest ona również bardzo ważna), ale także – a może nawet przede wszystkim – pozwalają ustabilizować całą konstrukcję.

Stopnica to kluczowy element konstrukcji schodów, i tych wewnętrznych, i tych zewnętrznych. Jest to pozioma powierzchnia, na której stawia się stopę podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania schodów.

W schodach wewnętrznych stopnica często pełni także funkcję dekoracyjną. W tym celu wykańcza się ją z użyciem różnych materiałów, w tym np. drewna, kamienia czy paneli. W schodach zewnętrznych stopnica musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz czy promieniowanie UV, dlatego stosuje się trwałe materiały, np. beton, gres antypoślizgowy lub kamień naturalny. W obu przypadkach dobrze zaprojektowana stopnica wpływa na trwałość, funkcjonalność i estetykę całej konstrukcji schodów.

Jakie materiały wykorzystuje się podczas produkcji stopnic schodowych?

Jednym z ważnych parametrów, jeśli chodzi o stopnice schodowe, jest materiał, z którego wykonuje się te elementy konstrukcyjne. Odpowiedni dobór w tym zakresie jest ważny pod względem praktycznym oraz wizualnym. Jednym z popularnych rozwiązań są stopnice gresowe. Gres porcelanowy to bowiem taki materiał, który jest niezwykle trwały na uszkodzenia mechaniczne, a do tego również odporny na ścieranie oraz zmienne warunki atmosferyczne (w tym w szczególności wilgoć). Taki stan rzeczy sprawia, że stopnice gresowe wprost idealnie sprawdzają się w przypadku schodów zewnętrznych.

Kolejne często stosowane rozwiązanie to stopnice ceramiczne. Nie bez powodu cieszą się one sporą popularnością; są one bowiem łatwe w utrzymaniu czystości, a do tego również dostępne w różnych stylach – od nowoczesnych i minimalistycznych wzorów aż po bardziej tradycyjne, niemalże eleganckie opcje. Niestety, stopnice ceramiczne są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Kolejny potencjalnie świetny wybór to stopnice z kamienia naturalnego (granit). Granit jest bowiem materiałem wyjątkowo trwałym, a jego różnorodność kolorystyczna sprawia, że granit chętnie wykorzystuje się i w przestrzeniach wewnętrznych, i na zewnątrz budynków.

Stopnica schodowa – podsumowanie

Stopnica schodowa to coś więcej niż tylko praktyczny element konstrukcyjny klatki schodowej; w rzeczywistości jest to ważny detal, który wpływa na funkcjonalność schodów, a przy okazji na ich estetykę. Niezależnie od tego, czy wybrane zostaną stopnice gresowe, ceramiczne lub granitowe, pewne jest jedno: trzeba dobrać takie rozwiązanie, które będzie zarówno designerskie, jak i bezpieczne.