Granit to jeden trwalszych materiałów wykończeniowych, a do tego również sposób na designerską aranżację wnętrza. Naturalne piękno granitu, a także takie jego zalety jak np. wytrzymałość czy różnorodność w zakresie kolorów i wzorów to atuty, dzięki którym granit cieszy się sporą popularnością. Wszystko to sprawia, że pasuje on do różnych stylów, od nowoczesnych aż po klasyczne. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaki kolor granitu wybrać do aranżacji wnętrz?
Granit w klasycznej bieli i odcieniach szarości
Biel i szarość to takie kolory granitu, które mimo upływu lat wciąż nie wychodzą z mody. Biały granit jest stosunkowo rzadko spotykanym rozwiązaniem, co jedynie dodaje mu atrakcyjności. Zastosowanie tego koloru w aranżacji sprawi, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Wniosek, jaki z tego płynie, jest bardzo prosty: biały granit z powodzeniem sprawdzi się w kuchniach oraz łazienkach, szczególnie w zestawieniu z wnętrzami nowoczesnymi oraz minimalistycznymi.
Jeśli chodzi o jasne kolory, warto postawić również na granit w kolorze szarym. Jest to kolor uniwersalny, który dobrze współgra z czernią czy bielą; nie powinny go zaburzyć również mocne, bardziej krzykliwe akcenty kolorystyczne. Szary granit można zastosować właściwie w każdym pomieszczeniu, w tym np. we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym (industrialnym), minimalistycznym, glamour czy art déco. Nie bez znaczenia jest również to, że szary granit to praktyczne rozwiązanie, ponieważ powstające na nim zabrudzenia nie są zbyt widoczne.
Ciemny granit, czyli elegancja oraz luksus
Bardziej wyrazisty w porównaniu z bielą czy szarością jest granit w ciemnych barwach – chodzi tu np. o takie warianty kolorystyczne jak czarny, ciemnobrązowy czy antracytowy. Granit w tych kolorach to symbol elegancji oraz luksusu, szczególnie wówczas, gdy zostanie on uzupełniony połyskliwym wykończeniem (można wówczas stworzyć połączenie na zasadzie kontrastu, co sprawdza się np. we wnętrzach o minimalistycznym charakterze).
Czarny granit to bardzo dobry pomysł np. w przypadku blatów kuchennych granitowych, które powinny dobrze skomponować się z białymi czy jasnoszarymi szafkami.
Granit w odcieniu beżowym i brązowym – przytulność i harmonia
Granit w ciepłych odcieniach, w tym np. w jasnych odcieniach beżu oraz brązu, pozwala stworzyć przytulne oraz harmonijne wnętrze. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że odcienie te wprost idealnie pasują do naturalnych materiałów, w tym np. do drewna. W szczególności granit beżowy może zawierać żyłki nadające mu organiczny wygląd, co sprawdzi się np. w przypadku kuchni w stylu rustykalnym (można bowiem w ten sposób wprowadzić domową, przyjazną atmosferę). Taki granit bardzo dobrze komponuje się np. w połączeniu z ciemnym drewnem dębowym, tworząc efektowny mix.
Kolorowe, krzykliwe akcenty – nieoczywisty wybór w aranżacji wnętrza
Granit kojarzy się tradycyjnie z bardziej stonowanymi kolorami, w tym np. ze wspomnianym beżem, brązem czy bielą. Na tym jednak możliwości się nie kończą, ponieważ granit jest dostępny również w innych, bardziej krzykliwych barwach; dzięki ich zastosowaniu można dodać wnętrzu tak potrzebnej oryginalności. Wśród ciekawych rozwiązań w tym zakresie znajduje się np. granit w kolorze:
- niebieskim – głęboka barwa może z łatwością stać się głównym akcentem dekoracyjnym w pomieszczeniu urządzonym np. według stylu industrialnego,
- zielonym – granit np. w kolorze butelkowej zieleni dobrze prezentuje się np. w łazienkach czy w kuchni, gdzie w połączeniu z roślinami czy drewnianymi meblami może stworzyć przytulną przestrzeń,
- czerwonym – bardzo dobrze sprawdzi się jako detal, w tym np. jako część blatu kuchennego czy jako obudowa kominka. Warto połączyć go np. z bielą, szarością czy innymi neutralnymi barwami, by stworzyć w ten sposób zrównoważony design.
Granit kolory – Podsumowanie
Granit to materiał, który jest nie tylko elegancki, ale także trwały oraz odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wybierając go, decydujemy się na inwestycję, która powinna przetrwać długie lata. Odpowiednio dobrany granit może z łatwością stać się centralnym punktem w aranżacji wnętrza, który zachwyci domowników i gości swoim naturalnym wyglądem.