Ogrodzenie nie tylko wyznacza granicę naszej działki i chroni przed nieproszonymi gośćmi, ale jest także ważnym elementem dekoracyjnym posesji. Decydując się na ogrodzenia do swojego domu, warto poznać cechy i rodzaje materiałów, z których robione są płoty lub murki. Jednym z najstarszych i najpopularniejszych materiałów, z którego wykonuje się różnego typu ogrodzenia, jest kamień naturalny. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych typów ogrodzeń z kamienia naturalnego.

Poznaj zalety ogrodzenia z kamienia

Kamień naturalny to najstarszy materiał budowlany, który jest od wieków ceniony za ciekawy wygląd oraz wytrzymałość. Piękne ogrodzenia z kamienia okalają nie tylko zabytkowe kościoły, ale także współczesne domy i ogrody.

Nic w tym dziwnego, ponieważ zastosowanie kamienia do konstrukcji różnego typu murów i płotów przynosi dużo korzyści, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Wśród najważniejszych zalet ogrodzenia z kamienia naturalnego wymienia się:

  • estetyka – ogrodzenie z kamienia naturalnego, bez względu na to, czy jest wykonane z granitu, łupku czy też z kamienia polnego jest bardzo efektowne i doskonale wtapia się w każdy krajobraz;
  • unikatowość – dzięki nieregularnym kształtom i barwom kamieni, każdy fragment ogrodzenia może mieć niepowtarzalny i oryginalny wygląd;
  • trwałość i wytrzymałość – większość rodzajów kamieni cechuje się wysoką twardością wg skali Mohsa. Dodatkowo kamień jest materiałem odpornym na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu zrobione z niego ogrodzenia mogą przetrwać setki lat;
  • praktyczność – ogrodzenia wykonane z kamienia naturalnego nie wymagają specjalistycznej konserwacji czy czyszczenia.

Rodzaje ogrodzeń z kamienia

Do budowy ogrodzenia kamiennego można wykorzystać większość z rodzajów kamienia. Od kamieni polnych i rzecznych do bardziej szlachetnych takich jak granit. Podobnie jak szeroki jest wybór wśród typów kamienia tak i konstrukcja ogrodzenia kamiennego może mieć różną formę.

Ogrodzenie z kamienia polnego

Kamienie polne cechują się nieregularnymi kształtami i różnorodnością kolorystyczną. Jego ciekawy i niepowtarzalny wygląd doskonale komponuje się z otaczającą przyrodą. Ponadto kamienie polne są odporne na działanie czynników zewnętrznych, co sprawia, że takie ogrodzenie jest trwałe i efektowne.

Ogrodzenia z kamienia łupanego

Kamień łupany wskutek procesu, w jakim powstaje, posiada chropowatą teksturę i nieregularne krawędzie. Dzięki temu każdy element ogrodzenia z kamienia łupanego jest inny, co nadaje mu unikatowy charakter. Ponadto kamień łupany jest wytrzymały i dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne.

Ogrodzenia z kamieniami w siatce (gabiony)

Gabiony to obecnie bardzo popularne nowoczesne elementy ogrodzenia składające się z metalowej siatki wypełnionej kamieniami. Pomimo że ich siatki mogą być wypełnione różnego typu kamieniami, to najczęściej ich wypełnienie stanowi grys granitowy. Kompozycje ogrodzeń z gabionów bywają łączone z metalowymi lub betonowymi słupkami, a do ich zamontowania potrzebna jest także betonowa podbudowa.

Ponadto ogrodzenia z kamienia mogą mieć także formę pełnego muru lub stanowić tylko jego element boczny, czy też dolny np. płotów drewnianych, albo bram kutych z żelaza.

Współczesne ogrodzenia z kamienia łączą naturalne piękno z nowoczesnymi aranżacjami i dlatego stanowią dobry wybór dla osób szukających trwałego i wizualnie atrakcyjnego materiału na ogrodzenie.

Podsumowując, choć zadaniem ogrodzenia jest głównie zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa, to stanowi ono także wizytówkę naszej posesji. Dlatego przy wyborze materiału na ogrodzenie warto wziąć pod uwagę nie tylko jego funkcjonalność, ale też walory estetyczne.

Ogrodzenia wykonane z kamienia naturalnego są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale także efektowne. Ich naturalny wygląd dobrze współgra z otoczeniem domów i ogrodów, jednocześnie zapewniając jego właścicielom prywatność i bezpieczeństwo.

W zależności od rodzaju kamienia oraz stylu ogrodzenia można wybrać praktyczne i unikalne rozwiązanie, które będzie służyć i cieszyć oko przez wiele lat.

Nasza firma jest długoletnim dystrybutorem i sprzedawcą wysokiej jakości wyrobów z kamienia naturalnego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą skierowaną zarówno do odbiorców hurtowych, jak i klientów indywidualnych.