Fornir kamienny zwany również tapetą kamienną coraz bardziej zyskuje na popularności jako dekoracyjny materiał wykończeniowy. Jego rosnąca popularność jest wynikiem eleganckiego wyglądu oraz połączenia właściwości kamienia naturalnego i tapety. Przeczytaj, jakie zalety posiada fornir kamienny i dlaczego warto go wykorzystać do wykończenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

Co to jest fornir kamienny i jak powstaje?

Fornir kamienny zwany również tapetą kamienną jest cienką warstwą kamienia naturalnego (np. granitu, marmuru, piaskowca). W związku z mnogością kamieni, które stosuje się do wyrobu forniru kamiennego, jest on dostępny w szerokiej gamie wzorów i kolorów.

Fornir kamienny wytwarzany jest w procesie rozwarstwienia dużych bloków naturalnego kamienia. Kamienne bloki są rozdzielane na cienkie płaty za pomocą bardzo wysokiej temperatury.

Po powstaniu ultra cienkich plastrów kamiennych następuje ich obróbka, czyli piaskowanie, szlifowanie i polerowanie. W procesie obróbki usuwane są wszelkie zanieczyszczenia i nierówności.

Następnie przy pomocy specjalistycznych maszyn dokonuje się zespolenia forniru kamiennego, włóknem szklanym i wzmocnienia go żywicą poliestrową. W ten sposób powstaje tapeta kamienna o grubości od 1 do 3 mm. Dzięki temu, że nie ma dwóch takich samych kamieni naturalnych, każdy wytworzony płat forniru kamiennego ma także unikatowy wygląd.

Cechy okleiny z forniru kamiennego

Okleina z forniru kamiennego jako materiał wykończeniowy łączy w sobie zalety tapety i kamienia naturalnego. Wśród najważniejszych zalet forniru kamiennego wymienia się:

  • trwałość i odporność – fornir kamienny, podobnie jak kamień naturalny, z którego został wykonany odporny jest na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i wysoką temperaturę. Ponadto materiał ten nie zmienia się pod wpływem warunków atmosferycznych;
  • elastyczność – fornir kamienny podobnie jak inne rodzaje tapet jest bardzo elastyczny. Dzięki temu można wyklejać nim trudno dostępne miejsca i powierzchnie o różnych kształtach;
  • lekkość i poręczność – wśród materiałów budowlanych i dekoracyjnych (zwłaszcza tych kamiennych) fornir wyróżnia się niską wagą. Metr kwadratowy tapety kamiennej może ważyć nawet poniżej kilograma. Dzięki niezwykłej lekkości fornir kamienny jest łatwy w transporcie i bez problemu można go wnieść do pomieszczeń znajdujących się na wyższych piętrach;
  • estetyka — fornir kamienny nadaje powierzchniom, na które jest położony naturalnego i ładnego wyglądu kamienia. Dzięki temu budynki, w których został zastosowany fornir kamienny, są niezwykle eleganckie;
  • unikalny wygląd — podobnie do naturalnych kamieni, tapety z forniru naturalnego są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Decydując się na fornir kamienny, możemy mieć pewność, że nasza aranżacja będzie miała niepowtarzalny wygląd;
  • cena — fornir kamienny w porównaniu do wykończenia z kamienia naturalnego, jest tańszy i ze względu na swoją lekkość nie wymaga stosowania dodatkowych konstrukcji. Średnia cena 1m² forniru kamiennego jest porównywana do ceny płytek ceramicznych.

Zastosowanie forniru kamiennego

Tapety z forniru kamiennego używane są do dekoracyjnego wykończenia wnętrz oraz powierzchni zewnętrznych. Fornir kamienny stosuje się do efektownego wykończenia ścian, elewacji, kominków oraz mebli.

Ponadto fornir kamienny sprawdza się jako wykończenie lekkich ścian i innych miejsc, w których zastosowanie ciężkich płytek kamiennych nie jest możliwe.

Wewnątrz domu, fornir kamienny stosowany jest głównie ze względu na duże walory dekoracyjne. Bardzo często jest używany do akcentowania ścian, którym dodaje głębi i nadaje im efektu 3d. Dla podkreślenia walorów dekoracyjnych forniru kamiennego warto jest, oświetlić powierzchnie nim pokryte (np. za pomocą taśm ledowych).

Czy fornir kamienny stosuje się na podłogę?

To czy fornir kamienny nadaje się na wyłożenie podłogi, jest sprawą dyskusyjną. W większości publikacji dotyczących zastosowania forniru kamiennego znajduje się informacja, że podłoga jest jedynym miejscem, w którym nie zaleca się ułożenia forniru kamiennego.

Argumentem, podawanym jako przeciwwskazanie do stosowania tapety kamiennej jest to, że fornir kamienny jest bardzo cienkim materiałem, który może się zetrzeć podczas chodzenia. Natomiast niektórzy producenci rekomendują fornir kamienny jako dobry materiał do wyłożenia podłogi. Dlatego przed zakupem forniru kamiennego jako materiału przeznaczonego na wyłożenie podłogi warto zasięgnąć w tej sprawie opinii u producenta.

Podsumowując właściwości i szerokie zastosowanie forniru kamiennego oraz jego stosunkowo niska cena powoduje, że materiał ten szybko zyskuje na popularności. Jednak żeby elementy pokryte fornirem kamiennym długo pozostały w dobrym stanie i cieszyły nas eleganckim wyglądem, warto zadbać o odpowiedni montaż, konserwację i pielęgnację zalecaną przez producenta.

Zobacz następne