Decyzję z jakiego materiału zostaną wykonane schody zewnętrzne, warto dobrze przemyśleć, gdyż ten wybór wpłynie nie tylko na ich wygląd ale też funkcjonalność. Z naszego artykułu dowiesz się jakie materiały nadają się na schody zewnętrzne i czym się one charakteryzują.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając schody zewnętrzne

Wybierając schody zewnętrzne warto zadbać o to, aby były one zarazem estetyczne, jak i funkcjonalne. Dlatego zastanawiając się jakie schody wybrać, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 • bezpieczeństwo — wybierając schody zewnętrzne, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad bezpieczeństwem schodów. Jeżeli jest taka możliwość, to dobrze jest zaplanować nad schodami zadaszenie. Natomiast jeśli schody nie będą zadaszone to, ich powierzchnia powinna być antypoślizgowa;
 • budżet — koszty schodów zewnętrznych mogą się różnić w zależności od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane oraz ceny ich instalacji;
 • konserwacja — niektóre materiały, z których są wykonane schody, wymagają konserwacji. Dla przykładu schody zewnętrzne z drewna wymagają regularnego impregnowania w przeciwieństwie do odpornych na warunki atmosferyczne schodów betonowych;
 • styl domu — wygląd schodów zewnętrznych oraz ich balustrady powinien pasować do stylu domu. Kamień nadaje schodom elegancji, drewno uroku, natomiast metal i beton pasują do stylu industrialnego.

Co wybrać na schody zewnętrzne

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria oraz osobiste preferencje, instalując schody zewnętrzne, można się zdecydować na:

 • schody zewnętrzne betonowe — beton to niezwykle trwały i odporny na warunki atmosferyczne materiał. Dlatego nadaje się on do wykonania zewnętrznych elementów domu. Schody zewnętrzne betonowe, mogą być wyłożone płytkami granitowymi, pomalowane lub przykryte materiałem antypoślizgowym;
 • schody zewnętrzne drewniane — stosowane w budownictwie od wieków drewno jest materiałem, który pasuje do niemal każdego stylu domu. Jednak decydując się na schody drewniane, warto wziąć pod uwagę to, że drewno wymaga regularnej impregnacji;
 • schody zewnętrzne metalowe — schody metalowe np. te ze stali nierdzewnej, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Natomiast zewnętrzne schody metalowe mogą być śliskie i ze względów bezpieczeństwa. wymagać dodatkowego wykończenia;
 • schody zewnętrzne z kamienia naturalnego — kamienie naturalne są niezwykle trwałym materiałem. Granit, wapień i marmur to bardzo dobry wybór na schody zewnętrzne. Warto jednak pamiętać, że kamień może wymagać odpowiedniej pielęgnacji, a jego cena może być nieco wysoka.

Schody zewnętrzne z kompozytów

Coraz bardziej popularne (z powodu trwałości, małych wymagań konserwacyjnych i atrakcyjnej ceny), stają się schody zewnętrzne wykonane z kompozytów.

Kompozyty to materiały zawierające kilka składników, które, po połączeniu, dają oczekiwane cechy i właściwości. W przypadku schodów zewnętrznych kompozytowych ich materiał zwykle składa się z mieszanki drewna i tworzywa sztucznego, co daje wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne produkt. Schody kompozytowe oprócz trwałości posiadają wiele innych zalet:

 • konserwacja — schody z kompozytów nie wymagają malowania ani lakierowania oraz są łatwe w czyszczeniu;
 • wygląd -— kompozyt może mieć wzór naturalnego drewna, dzięki czemu schody mogą mieć atrakcyjny wygląd bez konieczności impregnacji;
 • bezpieczeństwo — schody zewnętrzne z kompozytu są zazwyczaj antypoślizgowe, co jest istotne dla bezpieczeństwa użytkowników;
 • ekologia — ponieważ elementy kompozytowe często wykonuje się z materiałów recyklingowych, są one ekologicznym rozwiązaniem.

Od typu materiału, z którego wykonane są schody, zależy wybór balustrady.

Schody zewnętrzne – wybór balustrady

Balustrada schodów zewnętrznych pełni przede wszystkim funkcję praktyczną umożliwiając nam bezpieczne i wygodne korzystanie ze schodów. Dlatego ważne jest, aby była stabilna i trwała, oraz miała odpowiednią wysokość i prawidłowy rozstaw słupków.

Ponadto balustrada pełni funkcję estetyczną i warto by była dopasowana do stylu domu oraz materiału, z jakiego są wykonane schody zewnętrzne.

Najczęściej stosowanymi balustradami przy schodach zewnętrznych są te wykonane z drewna, stali, aluminium, szkła hartowanego i PCV (tworzywa sztucznego).

Podsumowując, schody zewnętrzne stanowią ważny element każdej nieruchomości i to zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym. To właśnie schody zewnętrzne bardzo często decydują o pierwszym wrażeniu, jakie odnoszą goście na temat domu.

Ponadto bezpieczna konstrukcja schodów zewnętrznych jest istotna dla naszego komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby dokonać wyboru odpowiedniego materiału na schody zewnętrzne już na etapie projektowania domu.