Granit charakteryzuje się wysoką trwałością, ale trzeba mieć na uwadze, że nawet ten solidny materiał wykończeniowy jest narażony na przebarwienia, zwłaszcza w przypadku elementów z granitu znajdujących się w kuchni (np. blat kuchenny) czy w łazience. Na szczęście, dobra wiadomość brzmi następująco: czyszczenie granitu nie jest szczególnie skomplikowane. Jak usunąć przebarwienia na granicie? W poniższym tekście znajduje się kilka cennych wskazówek.

Jakie są domowe sposoby na usuwanie przebarwień z granitu

Jeśli chodzi o skuteczne usuwanie plam z granitu, sposobem na rozwiązanie problemu mogą okazać się domowe metody (jest tak szczególnie w przypadku świeżych plam). Jedną z nich jest pasta z:

  • soku cytryny,
  • sody oczyszczonej.

Taką mieszaninę trzeba nałożyć na plamę oraz pozostawić w tym miejscu przez kilka-kilkanaście minut. Sok z cytryny ma bowiem działanie odtłuszczające, co z pewnością docenisz, jeśli chcesz wyczyścić np. powierzchnię blatu wyspy kuchennej. Z kolei soda oczyszczona to naturalny środek ścierny, który jest wprost idealny, jeśli chcesz usunąć powierzchowne zabrudzenia. Następnie wystarczy zmyć pastę z użyciem zwilżonej ściereczki. Jest to rozwiązanie proste, aczkolwiek sprawdza się głównie w przypadku lekkich przebarwień.

Kolejny domowy sposób na wyczyszczenie granitu to użycie roztworu octu i wody. Ocet to bowiem kolejny naturalny środek czyszczący, który działa również antybakteryjnie. Trzeba jednak pamiętać o umiarze, ponieważ mocno stężony ocet może wręcz zaburzyć strukturę kamienia. Zalecane proporcje oleju i wody to proporcja jeden do jednego. Podobnie jak w przypadku soku z cytryny oraz sody oczyszczonej należy przez kilka minut po nałożeniu roztworu odczekać kilka minut, następnie zaś przetrzeć wszystko z użyciem wilgotnej ściereczki. Nie zaleca się jednak używania octu w przypadku granitu w jaśniejszych kolorach (zobacz artykuł kolory granitu).

Specjalistyczne środki do czyszczenia granitu

Niestety, domowe sposoby na czyszczenie granitu, choć proste we wdrożeniu, nie zawsze są skuteczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy trzeba poradzić sobie z mocno wżartymi przebarwieniami, które znajdują się na powierzchni granitu już od dłuższego czasu.

Rozwiązaniem problemu są w takiej sytuacji środki czyszczące dedykowane do powierzchni granitowych. Można znaleźć je w każdym większym sklepie. Trzeba pamiętać o wyborze takich preparatów, które zostały przeznaczone do czyszczenia powierzchni z kamienia naturalnego. Środki o silnych właściwościach żrących mogą bowiem poważnie zaszkodzić powierzchni granitu.

Impregnacja granitu, czyli sposób na zapobieganie przebarwieniom

Ważne jest nie tylko usuwanie już powstałych zabrudzeń, ale także minimalizacja ryzyka powstawania przebarwień w przyszłości; w takiej sytuacji warto pomyśleć o impregnacji. Impregnacja polega na nałożeniu na powierzchnię granitu preparatu tworzącego na jego powierzchni warstwę ochronną. Impregnat ma za zadanie blokować dostęp różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym np. tłuszczu, do wnętrza kamienia.

Taki impregnat należy nakładać regularnie – w zależności od rodzaju preparatu trzeba robić to co kilka miesięcy, nie rzadziej niż co dwa lata. Przed samą impregnacją trzeba oczyścić powierzchnię granitu, ponieważ przełoży się to na lepszą przyczepność preparatu.

Jak usunąć przebarwienia na granicie – Podsumowanie

Granit to niezwykle estetyczny, a do tego również odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał, który może przetrwać przez długie lata w kuchni, łazience czy salonie. Kluczem do sukcesu jest jednak regularne czyszczenie granitowej powierzchni, a w przypadku poważniejszych zabrudzeń – stosowanie specjalistycznych preparatów; niezwykle ważna jest również  systematyczna impregnacja. Wszystko to stanowi klucz do zachowania naturalnego piękna.

Zobacz następne